[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: کتاب های روان شناسی: کتاب های روان شناسی ::
اصلاح رفتار (اصول و روش‌ها)
مولف پروفسور ريموند ميلتن‌برگر مترجم دکتر قربان همتی علمدارلو، دکتر عباسعلی حسين‌خانزاده، دکتر سيد محسن اصغری نکاح
ناشر اوای نور تاریخ انتشار
نوبت چاپ تعداد صفحات
قیمت پشت جلد ارسال کننده admin
نوع جلد اندازه
کد DOI کد دیویی
کد ال سی فایل کتاب -
توضیح

کتاب اصلاح رفتار (اصول و روش‌ها) يکی از جامع‌ترين کتاب‌های اصلاح رفتار است که به عنوان منبع درس اصلاح رفتار در بسياری از دانشگاه‌های دنيا در دوره‌های تحصيلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری تدريس می‌شود. اين کتاب حاصل حدود سی سال تجربه پروفسور ميلتن‌برگر (استاد دانشگاه فلوريدای جنوبی) در زمينه تدريس و تحقيق در حوزه اصلاح رفتار است.

کتاب مشتمل بر مقدمه و پنج بخش است که در فصل اول با عنوان مقدمه‌ای بر اصلاح رفتار به بيان کليات اصلاح رفتار پرداخته شده است. در بخش اول با عنوان اندازه‌گيری رفتار و تغيير رفتار، فصل دوم (مشاهده و ثبت رفتار) و فصل سوم (ثبت کردن رفتار بر روی نمودار و اندازه­گيری تغيير) ارائه شده است. در بخش دوم با عنوان اصول پايه، فصل چهارم (تقويت)، فصل پنجم(خاموشی)، فصل ششم(تنبيه)، فصل هفتم(کنترل محرکی: تميز دادن و تعميم­دهی) و فصل هشتم (شرطی­سازی پاسخگر) آورده شده است. در بخش سوم با عنوان روش‌های ايجاد رفتار جديد، فصل نهم(شکل‌دهی)، فصل دهم(سرنخ­دهی و انتقال کنترل­ محرکی)، فصل يازدهم(زنجيره­سازی) و فصل دوازدهم(روش­های آموزش مهارت­های رفتاری) بيان شده است. در بخش چهارم با عنوان روش‌های افزايش رفتار مطلوب و کاهش رفتار نامطلوب، فصل سيزدهم (شناخت مشکلات رفتاری از طريق ارزيابی کارکردی)، فصل چهاردهم (استفاده از خاموشی)، فصل پانزدهم (تقويت تفکيکی)، فصل شانزدهم (روش­های کنترل پيشايند)، فصل هفدهم(استفاده از تنبيه: محروم کردن و جريمه کردن)، فصل هجدهم (روش­های تنبيه مثبت و مسائل اخلاقی تنبيه)، فصل نوزدهم(ارتقای تعميم­دهی) ارائه شده است و در بخش پنجم با عنوان ساير روش‌های تغيير رفتار، فصل بيستم(خودمديريتی)، فصل بيست و يکم (روش­های معکوس­کردن عادت)، فصل بيست و دوم(اقتصاد ژتونی)، فصل بيست و سوم(قراردادهای رفتاری)، فصل بيست و چهارم (روش­های کاهش ترس و اضطراب) و فصل بيست و پنجم (اصلاح رفتارشناختی) آورده شده است.

مطالب کتاب به گونه‌ای تدوين شده است که خواننده با مطالعه فصل‌های اول تا هشتم اصول پايه اصلاح رفتار را می‌آموزد و سپس با مطالعه فصل‌های نهم تا بيست و پنجم کاربرد اين اصول در روش‌های اصلاح رفتار را ياد می‌گيرد. در ابتدای هر فصل هدف‌های يادگيری ارائه شده است که يادگيری محتوای فصل را برای خواننده آسان می‌سازد. مثال‌های کتاب واقعی بوده و مبتنی بر زندگی روزمره افراد است. اجرای روش‌های هر فصل به صورت گام به گام ارائه شده است که فهم آن روش را برای خواننده آسان می‌کند. اطلاعات هر فصل در پايان فصل به طور خلاصه ارائه شده است. همچنين در پايان هر فصل خودآزمايی آورده شده است تا خواننده بتواند ميزان يادگيری خود را در دستيابی به هدف‌های يادگيری بيازمايد. افزون بر موارد مذکور، در پايان هرفصل کاربرد‌های درست و نادرست هر روش ارائه شده است تا به خواننده فرصت دهد که در مورد چگونگی کاربرد آن روش در زندگی واقعی فکر کند. مطالعه کتاب حاضر را به متخصصان، دانشجويان، معلمان و والدين پيشنهاد می‌کنيم.

میانگین امتیازات: 4.63
تعداد آرا: 11امتیاز دهید:
EXCELLENT
VERYGOOD
GOOD
REGULAR
BAD

برگشت به صفحه اول گنجینه کتاب‌ | برگشت به بخش قبلى

فصلنامه سلامت روان کودک Quarterly Journal of Child Mental Health
Persian site map - English site map - Created in 0.04 seconds with 19 queries by YEKTAWEB 4645