:: دوره 6، شماره 1 - ( دوره ششم شماره اول بهار 1398 - 1398 ) ::
جلد 6 شماره 1 صفحات 70-82 برگشت به فهرست نسخه ها
تأثیر آموزش تئوری انتخاب به والدین بر پرخاشگری فرزندان دانش‌آموز آنها در دوره ابتدایی
لیلا چگنی، محمد اسماعیل ابراهیمی، علی صاحبی
گروه علوم تربیتی و روان شناسی، دانشکده علوم انسانی، واحد همدان، دانشگاه آزاد اسلامی، همدان، ایرانن
چکیده:   (643 مشاهده)
زمینه و هدف: یکی از شایع ­ترین مشکلات کودکان دوره دبستان، پرخاشگری است که با نگرش­ ها و سبک­ های والدگری والدین رابطه مستقیم دارد. این پژوهش با هدف بررسی تأثیر آموزش تئوری انتخاب به مادران بر پرخاشگری فرزندان دانش ‏آموز آنها در دوره ابتدایی انجام شد.
روش: پژوهش حاضر از نوع نیمه ­آزمایشی و طرح مورد استفاده در پژوهش، پیش‌آزمون - پس‌آزمون با گروه گواه  بود. جامعه آماری پژوهش شامل تمامی مادران دانش ­آموزان پسر ابتدایی مشغول به تحصیل در دبستان شاهد پسرانه ناحیه یک همدان در سال تحصیلی 96-95 بودند.  پس از سه ماه مشاهده رفتاری دانش‌آموزان، بررسی پرونده‌های آنها، و مصاحبه با معلمان، نمونه ­ای به تعداد 30 نفر از مادران با استفاده از روش نمونه ­گیری هدفمند انتخاب شدند. سپس این افراد به صورت تصادفی در دو گروه 15 نفری آزمایش و گواه  جایدهی شدند. ابزار به کار برده شده در این پژوهش، فرم والد پرسشنامه پرخاشگری واحدی، فتحی­ آذر، حسینی­ نسبت­ و مقدم (1396) بود. سپس داده ­های جمع­ آوری شده توسط نرم­افزار 23SPSS و آزمون­ آماری کووارایانس چندمتغیره مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.
یافته­ ها: یافته ‏­­های این پژوهش نشان داد که روش آموزش تئوری انتخاب به مادران بر میزان پرخاشگری کودکان آنان تأثیر دارد (P<0/01)، به­ طوری که میزان پرخاشگری کلامی، فیزیکی، و رابطه ­ای در گروه آزمایش به طور معناداری تحت تأثیر آموزش تئوری انتخاب به مادران، کاهش یافته است، ولی تغییرات معنی داری در گروه گواه مشاهده نشد.
نتیجه­ گیری: با توجه به یافته ­های پژوهش حاضر می­ توان نتیجه گرفت که آموزش تئوری انتخاب به دلیل ماهیت انگیزشی، تغییر باورها، افکار، و نگرش والدین، به کاهش پرخاشگری در فرزندان منجر شده است.
واژه‌های کلیدی: پرخاشگری، آموزش تئوری انتخاب، دانش ­آموزان، مادران
متن کامل [PDF 774 kb]   (222 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۶/۱۱/۱۳ | پذیرش: ۱۳۹۷/۳/۲۱ | انتشار: ۱۳۹۸/۲/۱۶XML   English Abstract   Printدوره 6، شماره 1 - ( دوره ششم شماره اول بهار 1398 - 1398 ) برگشت به فهرست نسخه ها