:: دوره 2، شماره 4 - ( دوره دوم شماره چهارم زمستان 1394 - 1394 ) ::
جلد 2 شماره 4 صفحات 87-75 برگشت به فهرست نسخه ها
اثربخشی برنامه آموزشی دلبستگی به جنین بر ارتباط مادر - جنین و سلامت روان زنان باردار
سیمین حسینیان، سیده منور یزدی، ثریا علوی نژاد*1
چکیده:   (4778 مشاهده)

زمینه و هدف: ارتباط عاطفی بین مادر و نوزاد متولدنشده، به­ عنوان دلبستگی مادر به­ جنین بیان می­ شود. این دلبستگی اولین ارتباطی است که با رابطه مادر و نوزاد بعد از تولد همبستگی معناداری دارد. هدف پژوهش حاضر، بررسی تأثیر آموزش برنامه دلبستگی پیش از زایمان بر دلبستگی مادر به­ جنین و افزایش سلامت روان زنان باردار بود.

روش­­: این مطالعه از نوع آزمایشی با طرح پیش‌آزمون-پس‌آزمون با گروه مهار بود. جامعه، شامل زنان بارداری بود که از ابتدای ماه فروردین تا اردیبهشت 93 به بیمارستان صارم مراجعه کردند که از بین آنها نمونه­ای به حجم 30 نفر به‌صورت تصادفی انتخاب‌شده و 15 نفر در گروه مداخله و 15 نفر در گروه مهار جای دهی شدند. گروه مداخله طی دعوت نامه­ای به این کارگاه دعوت شدند. برای جمع‌آوری داده‌ها از آزمون دلبستگی مادر به­ جنین (کرانلی، 1981) و آزمون سلامت ­روان (لویباند ­و ­لویباند، 1995) استفاده شد. کارگاه، هفته ­ای یک ­بار در 10­ جلسه 90­ دقیقه­ ای برگزار شد. داده‌های جمع‌آوری‌شده با استفاده از تحلیل کوواریانس چند­متغیره تجزیه‌ و تحلیل شد.

یافته ­ها: نتایج تحلیل کوواریانس چندمتغیری حاصل از داده­ های مقیاس دلبستگی مادر به جنین و مقیاس سلامت روان نشان داد که آموزش برنامه دلبستگی پیش از زایمان منجر به افزایش دلبستگی مادر به جنین و سلامت روان زنان باردار شده است (001/0 < p).

نتیجه­ گیری: با توجه به نتایج، پژوهش حاضر کاربردهای بالینی مهمی جهت ارتقاء سلامت روان زنان باردار دارد. یادگیری تکنیک­ های دلبستگی، باعث افزایش دلبستگی پیش از زایمان و سلامت روان مادران در این دوران شده و با آموزش این تکنیک ­ها، می­ توان بستر لازم جهت افزایش سلامت روان مادر و نوزاد را فراهم کرد.

واژه‌های کلیدی: دلبستگی مادر به جنین، سلامت روان، زنان باردار
متن کامل [PDF 678 kb]   (6384 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1394/6/14 | پذیرش: 1394/9/23 | انتشار: 1394/12/19


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 2، شماره 4 - ( دوره دوم شماره چهارم زمستان 1394 - 1394 ) برگشت به فهرست نسخه ها